Sedlo slouží nejen vám jako jezdci k pohodlnější a bezpečnější jízdě na koni. Úkolem sedla je také rovnoměrně rozložit váhu jezdce na koňském hřbetě. Sedlo tedy zvyšuje pohodlí během jízdy pro jezdce i koně. Není to však jen sedlo, které zpříjemňuje jízdu na koni, ale celá řada dalších pomůcek, nástrojů a doplňků, které dobře slouží vám i koni.

Podbřišník k upevnění a podsedlová dečka proti otlakům

Sedlo se připevňuje na koňský hřeb pomocí tzv. podbřišníku, textilních popruhů nebo měkkých řemenů.

Mezi sedlo a hřbet koně se většinou pokládá podložka, tzv. podsedlová dečka. Její hlavní funkcí je chránit koně před otlačením a zároveň chránit sedlo před znečištěním od potu nebo koňských chlupů. Podsedlová dečka také pomáhá zmírňovat tlak sedla na hřbet koně.

Typy jezdeckých sedel

Základem klasického sedla je tzv. kostra. Ta může být vyrobena ze dřeva, oceli, nebo plastu. Je vystlána měkkými vycpávkami potaženými kůží nebo jinými syntetickými materiály. Moderním koňským jezdeckým sedlem je tzv. sedlo bezkostrové, které si  v poslední době získává stále větší oblibu.

V jezdectví se používá několik druhů sedel. Mohou se lišit svým tvarem, vahou i materiálem. Rozdělujeme je zpravidal podle toho, ke které jezdecké disciplíně jsou určena.

Některé druhy koňských sedel:

Čím jsou jednotlivé druhy jezdeckých sedel typická, se dočtete v našem článku Jak správně vybrat koňské sedlo.

K samotným sedlům se navíc vyrábí celá řada doplňků  podocasníky, potahy na sedla, ovčí kožešiny na sedla, abyste v zimě nebo v chladných podzimních a jarních dnech seděli i při jízdě stále v teple, nebo přidržovací řemínky či taška na sedlo.

Péče o sedla

Koňská sedla by měla být udržována v čistotě. Po každém použití je potřeba sedlo důkladně vysušit. Pokud je sedlo potaženo kůží, mělo by se čas od času impregnovat speciálním prostředkem na její ochranu. Na toto téma vám rádi doporučíme článek Jak pečovat o kožené jezdecké vybavení, který jsme na našem blogu zveřejnili již dříve.

S výběrem správného sedla vám rádi pomůžeme a odborně poradíme on-line nebo v kamenné prodejně Jezdecké potřeby PEGAS. Těšíme se na vás!