Součástí bezpečnostní výstroje každého jezdce jsou jezdecké boty. Aby dobře sloužily svému účelu, měly by splňovat určité podmínky a dosahovat jistých vlastností.

Boty by měly jezdci poskytovat dostatečnou ochranu před zraněním. Zároveň ale musí přinést jisté pohodlí při jízdě. V určité míře hraje roli ve výběru jezdeckých bot také móda. Vzhled i vlastnosti jezdecké obuvi se liší z hlediska toho, na jakou jezdeckou disciplínu se boty používají.

Jezdecké boty můžeme rozdělit na dva základní typy: nízká kotníková jezdecká obuv – tzv. boty perka a vysoké jezdecké boty. K dostání jsou také zimní jezdecké boty i termoboty, westernová jezdecká obuv nebo tzv. jezdecké chapsy (minichapsy nebo westernové chapsy) doplněné nízkou obuví.

Jezdecké chapsy

Vysoké chapsy chrání nohy jezdce – především holeně – před chladem, odřeninami nebo otlaky. Jsou výborným jezdeckým doplňkem především v zimním období nebo za deště.

Je možné použít také krátké chapsy, které chrání jezdcovy nohy od kolen dolů. Materiál, z kterého jsou vyrobeny může být různý – od tlusté kůže, přes semiš až po částečně látkové provedení.

Chapsy jsou dobrou alternativou vysokých jezdeckých holínek. Je však potřeba používat je v kombinaci s pérky nebo jinou nízkou obuví s podpatkem.

Vysoké jezdecké boty

Vysoká jezdecká obuv je charakteristická nízkým podpatkem a hladkou podrážkou. Z hlediska bezpečnosti jsou tyto vlastnosti velmi důležité. Boty díky tomu drží jezdcovy nohy ve správné poloze a zároveň usnadňují vyklouznutí nohy ze třmenu. Bota chrání nohu před propadnutím a následnému zachycení, což by pro jezdce mohlo skončit tragicky. Vysoké jezdecké boty se proto používají u většiny jezdeckých disciplín a sportů. U disciplíny, jakou je vytrvalostní ježdění se naopak dává přednost obuvi běžecké.

Materiály, ze kterých se jezdecké boty vyrábí jsou především guma nebo kůže. Gumové boty mají tu přednost, že jsou levnější a také se lépe udržují. Kožené boty zase poskytují svému majiteli větší pohodlí. Rozhodně nevhodnou obuví pro jízdu na koni jsou boty s hrubou podrážkou a bez podpatku.

Pracovní boty do stáje

Na práci ve stáji vám dobře poslouží holínky, gumáky (značky HKM nyní ve výprodeji) nebo nízké pracovní boty.

Zdroje: Zuzana Tkadlecová